Prima pagină » Știri externe » Presupusul şef al cartelului responsabil de dispariţia a 43 de studenţi mexicani a fost arestat

Presupusul şef al cartelului responsabil de dispariţia a 43 de studenţi mexicani a fost arestat

Autorităţile judiciare mexicane au anunţat vineri arestarea presupusului şef al cartelului de traficanţi de droguri suspectat că ar fi responsabil de dispariţia, acum trei săptămâni, la Iguala (sud), a 43 de studenţi după un atac armat provocat de poliţie.
Presupusul şef al cartelului responsabil de dispariţia a 43 de studenţi mexicani a fost arestat

Sidronio Casarrubios Salgado, liderul grupării criminale Guerreros Unidos, a fost arestat, a anunnţat în cursul unei conferinţe de presă Tomas Zeron, şeful Direcţiei de Investigaţii Criminale din cadrul Ministerului mexican al Justiţiei.

Zeci de mii de persoane au manifestat în mai multe state din Mexic după dispariţia a 43 de studenţi în noaptea de 26 septembrie în oraşul Iguala.

În acest oraş, situat în Munţii Guerrero, o grupare de ofiţeri ai poliţiei municipale şi membri ai unui grup infracţional local Guerreros Unidos au deschis focul asupra autobuzului care transporta studenţi.

Atacul a provocat şase morţi. Potrivit martorilor oculari, supravieţuitorii au fost transportaţi către o destinaţie necunoscută. De atunci 43 dintre ei sunt daţi dispăruţi.