Medvedev speră că relaţiile cu SUA nu vor fi afectate de probleme „minore”

Publicat: 18 09. 2008, 18:17
Actualizat: 08 11. 2012, 17:12

"Am acumulat împreună un potenţial considerabil pentru avansarea dialogului politic, a legăturilor economice, comerciale şi investiţiilor", a declarat Medvedev.

"Ar fi imprudent să afectăm aceste succese din cauza unor probleme minore, care contribuie la renaşterea stereotipurilor trecutului", a spus Medvedev.

"Relaţiile cu Statele Unite rămân printre priorităţile politicii externe a Rusiei. În pofida unor divergenţe fundamentale referitoare la abordările în unele probleme internaţionale, suntem convinşi că avem toate posibilităţile pentru dezvoltarea unei cooperări constructive pe termen lung", adaugă preşedintele rus.

Medvedev a făcut aceste declaraţii în ziua în care secretarul de Stat american, Condoleezza Rice, urmează să rostească un important discurs despre relaţiile ruso-americane.