Prima pagină » Știri externe » Agenţia americană de arme nucleare a fost atacată de hackeri ce au legături cu Rusia. Şi gigantul Microsoft a fost vizat de atac

Agenţia americană de arme nucleare a fost atacată de hackeri ce au legături cu Rusia. Şi gigantul Microsoft a fost vizat de atac

Agenţia americană de arme nucleare a fost atacată de hackeri ce au legături cu Rusia. Şi gigantul Microsoft a fost vizat de atac

Hackerii care au legături cu guvernul rus sunt suspectaţi a fi în spatele unui atac bine coordonat care a profitat de punctele slabe ale lanţului de aprovizionare din SUA pentru a pătrunde în mai multe agenţii federale, inclusiv departamente de securitate internă, trezorerie şi comerţ. Deşi multe detalii sunt încă neclare, se crede că hackerii au obţinut accesul la reţele prin instalarea unui cod rău intenţionat într-un program software utilizat pe scară largă de la SolarWinds Corp, ai cărui clienţi includ agenţii guvernamentale şi companii de top.

Departamentul Energiei şi Administraţiei Naţională pentru Securitate Nucleară, care întreţine stocul nuclear american, a fost vizat ca parte a atacului mai mare, potrivit unei persoane familiare cu această chestiune. O anchetă în curs de desfăşurare a constatat că hack-ul nu a afectat „funcţiile de securitate naţională esenţiale”, a declarat Shaylyn Hynes, o purtătoare de cuvânt a Departamentului Energiei, într-un comunicat.

Purtătorul de cuvânt al Microsoft, Frank Shaw, a declarat că compania a găsit un cod rău intenţionat „în mediul nostru, pe care l-am izolat şi eliminat”.

„Nu am găsit dovezi ale accesului la serviciile de producţie sau la datele clienţilor”, a spus el într-un tweet. „Investigaţiile noastre, care sunt în curs, nu au găsit indicii că sistemele noastre au fost folosite pentru a ataca pe alţii.”

În plus, două persoane familiare cu ancheta guvernamentală mai amplă asupra atacului au spus că administraţiile din trei state au fost atacate, dar nu au identificat statele.