Ministrul Afacerilor Externe şi Integrării Europene din Republica Moldova, Iurie Leancă, a declarat sâmbătă că vizita oficială a preşedintelui Traian Băsescu la Chişinău va avea loc în februarie.
În a doua parte a lunii ianuarie, la Chişinău este aşteptat ministrul român de Externe, Teodor Baconschi, cu care se va discuta agenda vizitei şefului statului român.
Leancă a mai afirmat că, în aceeaşi perioadă, prim-vicepremierul rus Igor Şuvalov va veni în vizită la Chişinău.
Anterior, jurnaltv.md a relatat că preşedintele Traian Băsescu a confirmat vizita oficială la Chişinău, în a doua jumătate a lunii ianuarie, citându-l pe preşedintele interimar al Republicii Moldova, Mihai Ghimpu, care a precizat că a avut o discuţie telefonică în acest sens cu şeful statului român.
Conform sursei citate, preşedintele interimar al Republicii Moldova a declarat atunci că încă nu a fost pusă la punct agenda vizitei.
Preşedintele interimar al Republicii Moldova, Mihai Ghimpu, i-a adresat, la 30 decembrie 2009, omologului român, Traian Băsescu, invitaţia de a face o vizită oficială la Chişinău, informa Preşedinţia moldoveană.