Prima pagină » Știri externe » Misiuni pe bandă rulantă pentru pompierii români din Franţa şi Grecia

Misiuni pe bandă rulantă pentru pompierii români din Franţa şi Grecia

Pompierii români dislocaţi în Franţa şi Grecia pentru a lupta cu incendiile de vegetaţie au parte de misiuni pe bandă rulantă, anunţă IGSU. Unii dintre ei s-au odihnit în aer liber pentru a rămâne aproape de locul de intervenţie.
Misiuni pe bandă rulantă pentru pompierii români din Franţa şi Grecia

Potrivit IGSU „pompierii români dislocaţi în Franţa, alături de colegii lor francezi, rămân angrenaţi în eforturile de a opri răspândirea incendiului de pădure care se manifestă în apropierea localităţii Chanousse”.

„Deşi sunt în misiune de peste 96 de ore, iar perioada lor de odihnă se desfăşoară în aer liber, îşi continuă misiunea de protejare a comunităţilor locale. În ultimele 48 de ore, colegii noştri au avut sarcina de a alimenta toate dispozitivele de intervenţie de pe teren, de a localiza şi stinge focarele rămase, precum şi de a supraveghea zonele afectate de incendiul de pădure”, a anunţat IGSU.

Pompierii români acţionează cu patru autospeciale cu apă şi spumă, o autocisternă şi două autospeciale de primă intervenţie şi comandă. Alţi pompieri români intervin în Grecia

„La datorie sunt şi militarii români care intervin în sprijinul autorităţilor şi comunităţilor elene. În jurul prânzului, au efectuat recunoaşteri în zona localităţii Sapes şi au rămas operativi pentru misiunile ulterioare solicitate de ofiţerul de legătura. Acum ei intervin pentru limitarea şi stingerea unui incediu care ameninţă localitatea Leptokarya, Evros”, a precizat IGSU.