Potrivit noului program, care va dura doi ani, începând din primăvara viitoare, imigranţi din afara UE vor avea permisiunea să locuiască timp de şase luni în Marea Britanie pentru a lucra în ferme de fructe şi legume din această ţară.
Sajid Javid, ministrul de Interne de la Londra, a declarat că „fermierii britanici sunt vitali pentru economia Marii Britanii – şi Guvernul va căuta să îi sprijine în orice fel poate”.
„Acest (program) pilot va asigura fermierilor accesul la forţa de muncă sezonieră de care au nevoie pentru a rămâne productivi şi profitabili în timpul perioadelor aglomerate din an”, a adăugat ministerul.
Primul program pentru muncitori agricoli sezonieri a fost introdus ca reacţie la deficitul de forţă de muncă de după cel de-al Doilea Război Mondial.
Ultimul program permitea producătorilor de fructe şi legume să angajeze muncitori din Bulgaria şi România pentru şase luni. Restricţiile pe piaţa muncii pentru români şi bulgari au fost eliminate de Marea Britanie de la 1 ianuarie 2014.