Moussa Koussa a luat legătura cu o companie de relaţii publice din Europa

Fostul ministru libian de Externe, Moussa Koussa, a luat legătura cu o companie de relaţii publice europeană, după ce a fugit în Marea Britanie, informează publicaţia electronică EUObserver.

Urmărește
7 afișări

Un agent care îl reprezintă pe Koussa a luat legătura în ultimele zile cu lordul Bell, de la Chime Communications and Bell Pottinger Communications.

Compania Bell a refuzat contractul, fără a dezvălui identitatea agentului sau natura ofertei. Potrivit unui reprezentant al companiei Bell, Koussa "trebuie judecat imediat" pentru presupusa implicare în atentatul de la Lockerbie, comis în 1998.

Autorităţile britanice au refuzat să îi ofere imunitate juridică lui Koussa în schimbul informaţiilor despre Muammar Kadhafi.

Moussa Koussa a venit la Londra în urmă cu o săptămână, după ce a abandonat regimul de la Tripoli.

Justiţia scoţiană a informat Foreign Office că autorităţile judiciare scoţiene doresc să îl audieze pe Koussa în legătură cu atentatul de la Lockerbie.

Moussa Koussa este suspectat că a jucat un rol în atentatul asupra avionului companiei americane Pan Am, comis deasupra localităţii scoţiene Lockerbie, în care au fost ucise 270 de persoane.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici