Muammar Kadhafi este un om „mort din punct de vedere politic”, consideră o sursă de la Kremlin

Publicat: 01 03. 2011, 15:47
Actualizat: 06 11. 2012, 13:42

„Considerăm că chiar dacă (Muammar) Kadhafi reuşeşte în prezent că controleze situaţia, este un om mort din punct de vedere politic, care nu îşi are locul în lumea contemporană civilizată”, a adăugat această sursă, Rusia cerându-i astfel pentru prima dată liderului libian să renunţe la putere.

Încă de la începutul revoltei în Libia, preşedintele Dmitri Medvedev a „reacţionat negativ la acţiunile autorităţilor” împotriva opozanţilor, potrivit aceleiaşi surse.

Insurgenţa împotriva colonelului Kadhafi a intrat marţi în cea de-a treia săptămână, dar liderul libian se agaţă de putere în pofida faptului că mai multe oraşe din vestul ţării sunt controlate de opoziţie şi a presiunii exercitate de occidentali.