Oficialii citaţi de CBS News, în pagina electronică, susţin că mesajele ar fi fost postate de maiorul Nidal Malik Hasan, dar încearcă, în continuare, să confirme acest lucru, precizând că nu a fost lansată o investigaţie oficială în acest sens.
Unul dintre aceste mesaje pune semnul egalităţii între atacurile sinucigaşe cu bombă şi gestul unui militar care se aruncă asupra unei grenade pentru a salva vieţile camarazilor săi.
Mesajul este un comentariu la un eseu postat pe Scribd.com, care argumenta că atacurile sinucigaşe cu bombă nu ar fi autorizate de legea islamică. Eseul afirma că „ar trebui să fie evident că toate «dovezile» folosite pentru justificarea atacurilor sinucigaşe cu bombă, prin analogie, sunt mai degrabă inconsistente”.
Un comentariu cu greşeli de scriere, al unui utilizator numit „NidalHasan”, postat în mai 2009, pare să fi atras atenţia FBI.
„Dacă un atacator sinucigaş cu bombă poate ucide 100 de militari inamici pentru că au fost prinşi cu garda jos, acest lucru va fi considerat o victorie strategică”, se arată în comentariu. „Îl poţi considera nebun dacă vrei, dar actul lui nu a fost sinucidere, dispreţuită de Islam”, continuă comentariul.
Este dificil să se stabilească, pe baza unui singur comentariu dacă „NidalHasan” este contul folosit de persoana acuzată de atacul de la Fort Hood. O căutare în înregistrările publice oferă cel puţin şase persoane cu acelaşi nume şi prenume în Statele Unite.
Totodată, agenţi FBI şi ofiţeri SWAT au percheziţionat apartamentul din Killeen al militarului suspectat de comiterea atacului de vineri de la Fort Hood, Texas, căutând indicii cu privire la cauzele ce l-ar fi determinat să comită acest atac, a declarat vineri un purtător de cuvânt al poliţiei, relatează CNN.
Percheziţia efectuată la domiciliul maiorului Nidal Malik Hasan, psihiatru militar în cadrul Centrului Medical Militar Darnall din Fort Hood, acuzat că a deschis focul împotriva unui centru militar de recrutare, soldată cu 13 morţi şi 31 de răniţi, a avut ca scop identificarea cauzelor care au cauzat acest atac, potrivit purtătoarei de cuvânt a poliţiei din Killeen, Carol Smith.
Ea a adăugat că, în opinia unor experţi militari, este vorba despre cel mai sângeros atac comis într-o bază militară americană.
Suspectul a fost înregistrat purtând haine tradiţionale arabe chiar în dimineaţa zilei atacului, de camera de supraveghere a unui restaurant în care bea cafea zilnic şi unde este cunoscut ca „Maiorul Nidal”. Înregistrarea a avut loc cu şapte ore înainte de atac.
Totodată, potrivit The Guardian, FBI a verificat joi seara înregistrările din telefonul şi computerul lui Hasan, dar şi mesaje postate anterior pe un website de o persoană care se prezenta drept Nidal Hasan, prin care aceasta îşi manifesta aparent simpatia faţă de atacatorii sinucigaşi.