„În loc să udăm în reprize de câteva minute, vrem să punem în funcţiune un dispozitiv care să permită deversarea apei în mod continuu”, a explicat Toshimi Kitazawa, în cadrul unei conferinţe de presă.
Începând de joi, elicoptere şi camioane cisternă ale armatei au intervenit pentru a încerca să umple cu apă bazinele de stocare a combustibilului uzat, în special cel al reactorului numărul 3, care ridică cele mai mari probleme.
Autospeciale de pompieri din Tokyo au început, de asemenea, în noaptea de vineri spre sâmbătă, să se înlocuiască succesiv la centrală, la baza reactorului 3, extrem de avariat de o explozie.
Totuşi, între două operaţiuni sunt pauze de câteva ore.
În plus, autorităţile nu au nicio idee precisă în privinţa cantităţii de apă care a ajuns în bazine.
Aceste acţiuni au ca scop evitarea încălzirii combustibilului.