Prima pagină » Știri externe » Măsurile de securitate au fost consolidate din nou în jurul casei lui Osama ben Laden

Măsurile de securitate au fost consolidate din nou în jurul casei lui Osama ben Laden

Securitatea a fost consolidată miercuri, din nou, în jurul casei în care, în urmă cu două zile, Osama ben Laden a fost ucis de un comando american, în Pakistan, relatează AFP.
04 mai 2011, 17:53, Știri externe

Poliţia a izolat complet cartierul Bilal, unde se află vila, într-un cartier scump de la periferia Abbottabad, un oraş-garnizoană situat la aproximativ 80 de kilometri nord de capitală, Islamabad.

Marţi, sute de curioşi şi jurnalişti pakistanezi şi străini au reuşit să ajungă până la zidul de cinci metri înălţime, deasupra căruia se află sârmă ghimpată, dar nu la casă, pusă sub sigiliu.

„Peste 300 de poliţişti au fost mobilizaţi la punctele de intrare, (în cartierul Bilal), în oraş şi în jurul casei, din motive de securitate”, a declarat un oficial din cadrul poliţiei din Abbottabad, sub protecţia anonimatului.

Armata, care a ocupat şi izolat cartierul la câteva minute după plecarea elicopterelor americane, la bordul cărora se aflau membrii comandoului şi corpul neînsufleţit al liderului reţelei teroriste Al-Qaida, în noaptea de duminică spre luni, a lăsat securitatea casei şi vecinătăţii pe mâinile poliţiei, marţi.

Miercuri dimineaţa, un jurnalist AFP a putut vedea aproximativ zece militari intrând, din nou, în cartier şi ocupând poziţii în jurul vilei.

Locuitorii din cartier sunt percheziţionaţi corporal şi trebuie să îşi dovedească identitatea, iar muncitorilor le-a fost interzis să meargă la locul de muncă.

Marţi, sute de jurnalişti s-au comasat lângă zidul incintei, încercând să filmeze vila, în mijlocul curioşilor, care făceau poze în faţa porţilor grele de fier. Zeci de tineri au şi manifestat în faţa casei, strigând sloganuri antiamericane şi cântând „Osama este viu!”.