Prima pagină » Știri externe » O fetiţă din Scoția a murit singură în casă, după ce mama sa a plecat să se distreze în oraş

O fetiţă din Scoția a murit singură în casă, după ce mama sa a plecat să se distreze în oraş

O fetiţă în vărstă de 13 ani a murit după ce mama sa a lăsat-o singură în casă şi a plecat să se distreze într-un pub. Copila s-a prăbuşit pe canapea fără ca cineva să o poată ajuta. Ea a făcut peritonită în urma unui ulcer perforat. Întâmplarea s-a petrecut în Scoţia, potrivit BBC.
21 aug. 2020, 23:02, Știri externe

Autorităţile au aflat că fetița, Robyn, a fost neglijată de mama sa în ultimul an al vieţii sale, deşi a tot cerut ajutor. Nu primea de mâncare, era încuiată în casă şi nici nu era dusă la spital atunci când avea nevoie. Sunt câteva dintre acuzaţiile care i se aduc acum mamei, Sharon Goldie, în vârstă de 45 de ani.

Copilul a fost descris de vecini ca fiind „slab, murdar şi neîngrijit”.

Robyn a trăit cu mama sa până la patru ani, apoi a fost crescută de bunică, unde s-a bucurat de o „viaţă stabilă”. Dar în 2017 s-a mutat cu mama ei.

Asistenţii sociali îi monitorizau cazul şi ştiau că nu este ingrijită aşa cum trebuie. Mama obişnuia să bea şi să consume substanţe halucinogene. În 2003, ea a fost internată pentru probleme psihice, dar a încetat să-şi mai ia medicamentele.

În faţa instanţei, mama a pledat vinovată şi a fost acuzată de neglijenţă.