O sesiune de întrebări şi răspunsuri cu Ayman al-Zawahiri, în curând pe Internet

Numărul doi în ierarhia grupării al-Qaida, Ayman al-Zawahiri, va intra în posesia întrebărilor formulate pe patru site-uri jihadiste în următoarele ore, după ce la 16 decembrie liderul terorist anunţa că va răspunde online acestora.

Urmărește
2 afișări
Imaginea articolului O sesiune de întrebări şi răspunsuri cu Ayman al-Zawahiri, în curând pe Internet

O sesiune de întrebări şi răspunsuri cu Ayman al-Zawahiri, în curând pe Internet

Oricine poate adresa întrebări teroristului de origine egipteană, relatează cotidianul Der Spiegel în ediţia electronică. Administratorii celor patru site-uri jihadiste au fost autorizaţi să strângă şi să trimită întrebările, "needitate", chiar dacă acestea vin în sprijinul sau condamnă organizaţia teroristă. Deşi nu au oferit detalii despre cum va răspunde al-Zawahiri acestor întrebări, divizia de propagandă a al-Qaida, al-Sahab, a precizat că doctorul va răspunde "cât mai repede posibil".

Potrivit Der Speiegel, acest gest reprezintă o acţiune de propagandă, iar potrivit experţilor în terorism şi analiştilor din întreaga lume, al-Zawahiri încearcă să atragă atenţia, mai ales presei internaţionale, şi să creeze impresia că reţeaua foloseşte tehnologie de ultimă generaţie.

Nu este pentru prima oară când liderii al-Qaida au avut astfel de activităţi pe Internet. În urmă cu trei ani, aripa saudită a grupării al-Qaida a făcut un apel la susţinătorii lor să trimită e-mailuri cu propuneri referitoare la atacuri teroriste. Răspunsurile acestor emailuri au fost considerate pe cât de codificate, pe atât de periculoase. Este posibil ca şi al-Zawahiri să procedeze în aceeaşi manieră acum, generând incertitudini privind posibilitatea existenţei unui aviz pentru comiterea unui atac cu bombă în răspunsurile oferite, apreciază Der Spiegel.

Potrivit publicaţiei citate, aceste întrebări sunt formulate în trei direcţii: mulţi susţinători ai Jihadului vor să ştie care este situaţia privind terorismul în unele regiuni, apare nevoia clarificării unor probleme de ordin tehnologic şi moral şi îndemnul la comiterea unor atacuri teroriste viitoare.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici