SUA acuză Iranul că încearcă să obţină bani în mod ilegal prin încălcarea acordului nuclear

Publicat: 11 07. 2019, 02:01
Actualizat: 11 07. 2019, 02:30

Afirmaţiile au fost făcute de Jackie Wolcott, ambasadorul american în cadrul Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA), o organizaţie globală care se ocupă e monitorizarea activităţii nucleare a Iranului.

„Nu există niciun motiv credibil pentru care Iranul ar extinde programul nuclear, iar acest lucru poate fi interpretat decât ca o tentativă de a obţine investiţii din partea comunităţii internaţionale”, a declarat Jackie Wolcott.

Aceasta a făcut referire la încălcarea acordului nuclear de către Iran prin depăşirea limitei privind rezervele de uraniu.

Astfel de limite au fost prevăzute în acord pentru a preveni dezvoltarea armelor nucleare de către autorităţile de la Teheran.

„Sancţiunile vor fi în curând extinse în mod substanţial”, a avertizat liderul de la Casa Albă într-un mesaj postat pe Twitter.

Wolcott a reiterat faptul că Washingtonul este „deschis la negocieri fără precondiţii”.

„Oferim Iranului posibilitatea de normalizare completă a relaţiilor”, a mai declarat aceasta.

Preşedintele Donald Trump a decis retragerea SUA din Acordul atomic semnat de marile puteri cu Iranul. Marea Britanie, Germania, Franţa, China şi Rusia menţin Acordul nuclear cu Iranul. Din cauza sancţiunilor americane, Iranul a avertizat că ar putea renunţa la unele condiţii ale Acordului nuclear, cerând sprijinul Uniunii Europene pentru menţinerea Tratatului.