- Home
- Externe
- (12.09.2023, 08:00)
- Alexandru Gologan
Oficial SUA: problemele economice ale Chinei ar putea afecta Taiwanul
Încetinirea economică a Chinei ar putea creşte riscul ca Beijingul să întreprindă acţiuni militare împotriva Taiwanului, a declarat un oficial american din Congresul SUA.
Urmărește
550 afișări
Sursa foto: Hepta
Preşedintele american Joe Biden a catalogat problemele economice ale Chinei drept o criză şi a susţinut că nu crede că acestea vor determina China să invadeze Taiwan.
Totuşi, un oficial din Congres ţine să îl contrazică pe preşedinte, relatează Reuters
„Cred că este la fel de plauzibil ca, pe măsură ce China se confruntă cu probleme economice şi demografice serioase, Xi Jinping ar putea risca să devină mai puţin previzibil şi să facă ceva foarte stupid”, a declarat Mike Gallagher, preşedintele comitetului restrâns al Camerei Reprezentanţilor din SUA.
Congresmanul a adăugat că acest scenariu alternativ nu a fost menit ca o critică la adresa administraţiei Biden.
Armata Chinei în ultimii ani şi-a intensificat activitatea în jurul Taiwanului, pe care Beijingul îl revendică drept teritoriu. Directorul Agenţiei Centrale de Informaţii din SUA, William Burns, a declarat că Xi a instruit forţele armate ale ţării să fie gata de invazie până în 2027, deşi asta nu înseamnă că va ordona acest lucru.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Citește și: Un angajat al Parlamentului britanic a fost arestat fiind bănuit că a spionat pentru China
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Digi RCS-RDS, anunțul începutului de februarie. Oferă acest smartphone de ultimă generație tuturor abonaților din România
CANCAN.RO
Caz RARISIM în Italia. Ce moștenire i-a lăsat o pensionară de 84 de ani, badantei care a îngrijit-o în ultimii ani din viață
GANDUL.RO
Aproape 40% din PENSII au fost CALCULATE GREȘIT! Un expert evidențiază problemele și spune ce TREBUIE FĂCUT
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe