Prima pagină » Știri externe » Oficiali moldoveni şi transnistreni se reunesc pentru o nouă rundă de negocieri

Oficiali moldoveni şi transnistreni se reunesc pentru o nouă rundă de negocieri

Oficialii moldoveni şi cei transnistreni vor avea luni o a doua întâlnire, la Odessa, în Ucraina, pe tema tratatului de cooperare şi prietenie, la trei zile după întrevederea între Vladimir Voronin şi Igor Smirnov.
Oficiali moldoveni şi transnistreni se reunesc pentru o nouă rundă de negocieri
14 apr. 2008, 09:51, Știri externe

Delegaţiile oficiale ale celor două părţi au sosit deja la Odessa pentru reuniunea care survine la doar trei zile după întâlnirea dintre liderul moldovean şi cel transnistrean care a avut loc la Bender, în Transnistria, relatează The Tiraspol Times în ediţia electronică.

Cele două delegaţii vor fi conduse de ministrul moldovean de Externe şi al Integrării, Vasile Şova, şi omologul său transnistrean, Valeri Litskai.

Cei doi lideri de la Chişinău şi Tiraspol au convenit vineri să înfiinţeze un grup de lucru cu scopul de a consolida încrederea şi de a dezbate probleme de securitate, dezarmare şi proiecte comune.

Tiraspolul a anunţat că va propune dezbaterii la Odessa proiectul său de acord de prietenie şi cooperare între Republica Moldova şi Transnistria. Grupul de lucru va propune, de asemenea, proiecte concrete din sfera dezvoltării infrastructurii, securitate şi dezarmare, socială, culturală şi umanitară.

Şova şi Litskai au pregătit întâlnirea de la Odessa în calitate de lideri ai grupurilor de lucru şi negociatori şefi ai celor două delegaţii din cadrul aşa-numitelor tratative în format 5+2.

Litsaki a declarrat vineri, după încheierea reuniunii celor doi lideri, că este prematur să se vorbească despre reluarea negocierilor între cele două părţi, dar a precizat că astfel de întâlniri vor mai fi organizate în viitor.