Olanda: Şoferul unui camion, suspectat de „atac împotriva familiei regale” – VIDEO

Publicat: 30 04. 2009, 20:18
Actualizat: 09 11. 2012, 11:10

Şoferul automobilului este suspectat că a vrut să comită "un atac împotriva familiei regale", care participa la sărbătoare, potrivit Biroului procurorului.

"Şoferul este bănuit că a vrut să comită un atac împotriva familiei regale", a declarat purtătorul de cuvânt al Biroului procurorului, Ellen Prummel.

Acesta ar putea fi inculpat pentru crimă, a adăugat Prummel.

Autoturismul, care a răsturnat mai multe persoane înainte de a-şi încheia cursa izbindu-se de soclul unui monument, a ucis patru persoane şi a rănit alte 13, dintre care cinci se află în stare gravă, a precizat primarul din Apeldoorn, Fred de Graaf, într-o conferinţă de presă.

În urma accidentului, toate festivităţile organizate de Ziua Reginei au fost anulate pe teritoriul Olandei, a anunţat serviciul de presă al Casei Regale, subliniind că regina este "şocată".

Sute de mii de olandezi au ieşit pe străzile oraşelor lor pentru a sărbători Ziua Reginei, având pălării fanteziste sau purtând peruci portocalii.

Video Stirileprotv.ro

http://stirileprotv.ro/bin/player/embed.php/60282769