Perne improvizate, crize de tuse şi oameni întinşi pe jos, aşteptând după un pat, acestea sunt scenele filmate într-un spital din Madrid, relatează Corriere. Numărul de persoane infectate şi decedate în Spania este în continuă creştere.
Ministerul Sănătăţii de la Madrid a anunţat că 462 de oameni au murit în ultimele 24 de ore, perioadă în care au fost confirmate şi 4.517 cazuri noi de boală.
Regiunea Madrid continuă să fie cea mai afectată, cu 10.575 de cazuri şi 1.263 de decese. În total, Spania are acum 2.182 de decese şi 33.089 de infecţii.
Pacientes tumbados en el suelo: así estuvieron las Urgencias del Hospital Infanta Leonor de Madrid el fin de semana. https://t.co/lzwig5EvhC pic.twitter.com/NZ1sKxybHh
— EL MUNDO (@elmundoes) March 23, 2020