Asociaţie de protecţia consumatorilor, anchetată pentru că a avertizat ruşii să nu meargă în Crimeea
La cererea procurorilor ruşi, autoritatea guvernamentală pentru comunicaţii a blocat luni site-ul Societăţii pentru Protecţia Drepturilor Consumatorilor.
Săptămâna trecută, asociaţia a publicat o notă în care îi avertiza pe cetăţenii ruşi că, dacă vizitează peninsula din Marea Neagră fără permisiunea autorităţilor ucrainene, riscă să fie sancţionaţi penal în Ucraina.
Asociaţia rusă a argumentat că anexarea peninsulei ucrainene de către Rusia a încălcat atât legislaţia internaţională, cât şi tratatele semnate de Rusia cu Ucraina.
Rusia a anexat Crimeea în martie 2014, la câteva săptămâni după înlăturarea de la putere a preşedintelui ucrainean prorus Viktor Ianukovici. Statele Unite, Uniunea Europeană şi alte ţări au reacţionat impunând sancţiuni economice Rusiei.