Opt nave americane participă la operaţiunile din Japonia, iar alte cinci urmează să ajungă
„Avem în prezent opt nave poziţionate la est de Honshu (insula principală a arhipelagului), iar alte cinci sunt pe drum”, a declarat un purtător de cuvânt al Pentagonului, colonelul David Lapan.
Emanaţii radioactive provenind de la centrala Fukushima Dai-Ichi 1 au forţat portavionul şi navele sale de escortă, care se aflau la circa 160 de kilometri nord-est de centrală, să se repoziţioneze, a confirmat el.
Şaptesprezece membri ai echipajului elicopterelor care operează de pe portavionul Ronald Reagan au fost slab expuse la radiaţii, dar „uşor decontaminate cu ajutorul apei şi săpunului”, a precizat el.
Ronald Reagan va fi utilizat ca platformă flotantă pentru a alimenta cu carburant elicopterele armatei şi ale Pazei de coastă japoneze, implicate în operaţiunile de salvare.
Aparatele de pe portavion – aproximativ 80 de avioane şi elicoptere – conduc misiuni de recunoaştere şi livrează apă şi pături sinistraţilor, potrivit colonelului Lapan.
Puşcaşi marini staţionaţi pe insula japoneză Okinawa au fost redesfăşuraţi la nord-est de Honshu, unde s-au produs cutremurul şi valul seismic, în timp ce o navă de mare viteză, un catamaran militar, a părăsit Okinawa către insula Hokkaido, de unde va transporta soldaţi japonezi implicaţi în operaţiunile de salvare.
Nava de debarcare USS Tortuga urmează să ajungă marţi de-a lungul coastelor afectate, unde va debarca „aproximativ 300 de soldaţi din forţele de autoapărare japoneze şi 90 de vehicule”, a adăugat el. Aceasta are la bord de asemenea mai multe elicoptere de transport de tip MH-53 Pave Low.
Nava amfibie de asalt Essex, un portelicopter capabil să transporte aproximativ 40 de aparate, şi alte două nave de debarcare, Germantown şi Harpers Ferry, urmează să ajungă miercuri în zonă, având la bord 2.000 de puşcaşi marini.
Nava amiral a Flotei a VII-a americane, Blue Ridge, care transportă ajutor umanitar, ar trebui de asemenea să ajungă miercuri.
Aproximativ 38.000 de militari americani sunt staţionaţi în Japonia, fără a ţine cont de cei 11.000 de marinari de la bordul navelor din Pacificul occidental.
Numărul militarilor japonezi trimişi în regiunile de nord-est devastate a ajuns la 100.000, ceea ce reprezintă aproximativ 40 la sută din forţele armate ale ţării.