Prima pagină » Știri externe » Parlamentul scoţian a suspendat dezbaterile despre independenţa Scoţiei după atentatul de la Londra

Parlamentul scoţian a suspendat dezbaterile despre independenţa Scoţiei după atentatul de la Londra

Parlamentul de la Edinburgh a suspendat dezbaterile cu privire la organizarea unui nou referendum privind independenţa Scoţiei în urma atacului terorist de la Londra, relatează cotidianul The Guardian pe pagina electronică.
Parlamentul scoţian a suspendat dezbaterile despre independenţa Scoţiei după atentatul de la Londra

Ken Macintosh, preşedintele Parlamentului de la Holyrood, Edinburgh, a suspendat şedinţa parlamentară în jurul orei locale 16 (ora României, 18) în semn de „solidaritate cu parlamentul” de la Londra.

Macintosh a mai declarat că dezbaterea privind organizarea unui nou referendum va fi reluată la o dată ulterioară.

Premierul scoţian Nicola Sturgeon a declarat că a convocat o şedinţă de urgenţă a Guvernului de la Edinburgh, adăugând că susţine în totalitate decizia Parlamentului Scoţiei de a suspenda temporar dezbaterea.

Cel puţin patru persoane au murit, iar alte 40 au fost rănite în atacul terorist comis miercuri seară în apropierea Parlamentului Marii Britanii, iar presupusul atacator a fost împuşcat mortal de forţele de ordine.