Prima pagină » Știri externe » China s-a opus fără succes desfăşurării unei reuniuni pe tema drepturilor omului în Coreea de Nord

China s-a opus fără succes desfăşurării unei reuniuni pe tema drepturilor omului în Coreea de Nord

China s-a opus fără succes desfăşurării, luni, a unei reuniuni inedite a Consiliului de Securitate al ONU pe tema încălcării drepturilor omului în Coreea de Nord.
China s-a opus fără succes desfăşurării unei reuniuni pe tema drepturilor omului în Coreea de Nord

Beijingul, singurul aliat al Phenianului, a fost pus în minoritate în cursul unui vot privind începerea reuniunii, încheiat cu 11 voturi pentru, două împotrivă (Rusia şi China) şi două abţineri (Ciad şi Nigeria).

Exprimându-se referitor la acest vot, ambasadorul chinez la ONU Liu Jieyi a apreciat că acest dosar nu este de competenţa Consiliului.

El a afirmat că o astel de reuniune nu poate decât să agraveze tensiunile, iar Consiliul „trebuie să se abţină de la orice iniţiativă care ar putea provoca escaladarea tensiunilor”.

Coreea de Nord urmează să fie ţinta unor critici aspre din partea occidentalilor, cu Statele Unite în frunte, pentru încălcări ale drepturilor omului. Washingtonul acuză Phenianul că ar sta în spatele unui atac cibernetic asupra studiourilor Sony Pictures.

Phenianul face deja obiectul unor sancţiuni internaţionale din cauza unor tiruri cu rachete balistice şi a trei teste nucleare, dar este pentru prima oară când Consiliul s-a reunit pentru a discuta pe tema respectării drepturilor omului în Coreea de Nord.