Pentagonul va testa aparate iPhone şi tablete PC pentru utilizarea în operaţiuni militare

Armata americană va testa aparate de tip iPhone şi tablete PC care pot fi utilizate în teatrele de operaţiuni, informează Wall Street Journal în ediţia electronică.

Urmărește
5 afișări

Scopul este verificarea unor tablete PC care le-ar putea permite militarilor să transmită conţinuturi digitale din teatrele de luptă, spre exemplu imagini de la camere de supraveghere sau să descarce informaţii din baze de date.

Armata nu intenţionează să le ofere astfel de dispozitive tuturor militarilor, dar generalul de brigadă Peter Chiarelli, adjunctul şefului Statului Major Interarme, a precizat că vor fi date astfel de aparate oricărui militar care va avea nevoie pentru atribuţiile de serviciu.

Multe dintre aplicaţiile pe care armata doreşte să le dezvolte - spre exemplu posibilitatea de a urmări imagini filmate dintr-un avion de recunoaştere - pot fi accesate şi cu aparatura militară actuală, dar tabletele PC ar avea avantajul că sunt mai uşor de utilizat şi au greutate mai mică.

Testele se vor derula în poligonul White Sands din statul New Mexico şi la baza Fort Bliss (Texas).

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici