Cei doi pasageri – un israelian şi o uzbekă – urmau să se îmbarce pentru Taşkent la bordul unui aparat de zbor al Uzbekistan Airways.
Israelianul, în vârstă de 36 de ani, a fost reperat în momentul verificării bagajului de mână. Într-o jucărie, care se prezenta sub forma unui vapor, controlorii au găsit un încărcător cu muniţie. Suspectul a încercat să fugă, însă a fost arestat.
În cursul verificărilor şi investigaţiilor care au urmat acestui incident, gloanţe şi droguri ascunse într-o păpuşă au fost găsite în valiza unei pasagere de naţionalite uzbekă, care, la rândul ei, a fost reţinută, a adăugat acelaşi purtător de cuvânt.
Potrivit primelor elemente ale anchetei, nu este vorba despre o operaţiune destinată testării măsurilor de securitate în vederea unui viitor atentat, ci un „caz de drept comun”, a adăugat aceeaşi sursă, fără să ofere detalii.
Aeroportul Ben Gurion este considerat drept unul dintre cele mai sigure din lume datorită controalelor de securitate foarte stricte impuse călătorilor.