Prima pagină » Știri externe » Radovan Karadzici, localizat cu ajutorul serviciilor secrete americane şi britanice

Radovan Karadzici, localizat cu ajutorul serviciilor secrete americane şi britanice

Agenţiile străine care au cooperat cu autorităţile sârbe în vederea arestării lui Radovan Karadzici sunt americane şi britanice, au declarat surse din cadrul serviciilor secrete occidentale, citate de Financial Times în ediţia electronică.
Radovan Karadzici, localizat cu ajutorul serviciilor secrete americane şi britanice
23 iul. 2008, 12:00, Știri externe

"Adevărata lovitură a fost una politică. Au fost multe ocazii în care eram pe punctul de a acţiona şi apoi am aflat că tocmai a fugit. Părea să fi fost protejat de persoane aflate în funcţii înalte. Poate acum nu mai este cazul", potrivit sursei.

Karadzici se deghizase în terapeut şi îşi luase numele de Dragan Dabici, susţinând recent un discurs despre gestionarea propriei energii.

Arestarea sa a fost salutată marţi de liderii UE, capturarea şi extrădarea suspecţilor sârbi către TPI fiind principalul obstacol în calea începerii negocierilor de aderare la UE.

Radovan Karadzici împreună cu Ratko Mladici, fostul comandant al armatei sârbe, care se află în continuare în libertate, sunt acuzaţi de masacrul de la Srebreniţa. Karadzici nu a făcut nici un fel de declaraţii în timpul audierii sale de către un judecător, care a ordonat extrădarea sa către tribunalul ONU de la Haga.