Poliţia din Los Angeles a împuşcat mortal un bărbat fără adăpost – VIDEO
Înregistrarea video începe cu un bărbat ce îşi agită braţele la poliţie în faţa unui adăpost pentru oamenii străzii din Los Angeles, relatează CNN. Un ofiţer îl doboară la pământ la pământ, iar alţi trei încearcă să îl imobilizeze. Cel puţin unul dintre ei scoate un pistol Taser şi încearcă să îl împuşte.
„Aruncă arma!”, strigă o voce. După câteva secunde însă, se aud cinci focuri de armă, urmate de ţipetele trecătorilor. „De ce l-aţi împuşcat?”, strigă unul dintre martorii oculari.
Incidentul de duminică din faţa Skid Row din Los Angeles a reaprins nemulţumirea pe platformele online cu privire la folosirea abuzivă a forţei letale de către poliţişti.
Comandantul poliţiei din Los Angeles, Andrew Smith, a declarat că bărbatul era suspectat de furt. Când ofiţerii au încercat să îl aresteze, el a început să se lupte cu ei. Smith a precizat că poliţia a încercat să îl imobilizeze cu un pistol Taser, dar fără rezultate. După ce bărbatul a luat arma unui ofiţer, alţi trei au tras asupra lui, a declarat Smith.
Tonya Edwards, care a asistat la acest incident, a declarat pentru postul de televiziune KTLA afiliat CNN că îl cunoştea pe bărbatul împuşcat, pe care l-a descris drept o persoană fără adăpost care avea „o groază de probleme mintale”.
Un alt martor ocular, Yolanda Young, a declarat pentru KTLA că bărbatul a fost împuşcat de trei ori cu pistoale Taser. „A fost doborât, după care s-a ridicat, ca şi cum l-ar fi înviorat, apoi a început să se agite la poliţie, iar ei au ripostat … L-au împuşcat de cinci ori”, a declarat Young.