”China a dovedit că poate construi rapid, chiar şi proiecte monumentale ca acesta” a spus Yanzhong Huang, membru senior în departamentul pentru sănătate globală din cadrul Consiliului pentru Relaţii Extern. Un spital construit în Beijing în 2003, pentru epidemia de SARS, a fost realizat în 7 zile. Acum probabil muncitorii chinezi vor să bată recordul. Şi în cazul spitalului din Wuhan, este vorba de un spital de carantină, construit din prefabricate, a mai punctat Yanzhong Huang, pentru BBC.
China este o ţară autoritară, care se bazează pe o mobilizare de la vârf în jos. Chinezii pot trece peste birocraţie şi limitări financiare şi sunt în stare să mobilizeze resurse. Ingineri din toată ţara vor fi aduşi pentru a realiza spitalul la timp, a mai explicat expertul.
„Munca inginerilor este una care merge în China. În trecut au construit zgârie-nori în viteză. Pentru occidentali este greu de imaginat. Dar se poate.” a mai adăugat acesta.
Wuhan is following Beijing’s #SARS treatment model, building a special hospital for admitting patients infected in the outbreak of pneumonia caused by novel coronavirus pic.twitter.com/Y3Bes5WKQv
— China Xinhua News (@XHNews) January 24, 2020