Shmyhal a declar că negocierile au avut loc în cadrul reuniunilor de primăvară organizate de Banca Mondială şi Fondul Monetar Internaţional.
În plus, Elveţia va oferi Ucrainei 1,8 miliarde de franci (două miliarde de dolari) în următorii şase ani, iar Danemarca creează un fond special în valoare de un miliard de euro.
Potrivit lui Shmyhal, Spania, Irlanda, Japonia, Lituania, Letonia, Islanda şi Olanda vor oferi, de asemenea, sprijin suplimentar Ucrainei. „Toate aceste elemente ne vor ajuta să învingem şi să asigurăm stabilitatea economiei noastre”, mai punctează Shmyhal.
Acum trei zile, premierul a mai spus că Banca Mondială a promis un ajutor de 200 de milioane de dolari pentru a restabili infrastructura energetică a Ucrainei, care a suferit daune din cauza atacurilor continue cu rachete ruseşti din octombrie.