Prima pagină » Știri externe » Preşedintele Argentinei, Cristina Kirchner, îşi va relua funcţiile la 18 noiembrie, după ce a fost operată

Preşedintele Argentinei, Cristina Kirchner, îşi va relua funcţiile la 18 noiembrie, după ce a fost operată

Preşedintele argentinian Cristina Kirchner, operată la 8 octombrie pentru un hematom la creier, îşi va putea relua lunea viitoare funcţia, după şase săptămâni de convalescenţă, conform unui buletin medical comunicat luni.
Preşedintele Argentinei, Cristina Kirchner, îşi va relua funcţiile la 18 noiembrie, după ce a fost operată

Sâmbătă, medicii şi-au dat prima aprobare pe baza examenelor neurologice, un diagnostic confirmat luni în urma unui control cardiac.

Cristina Kirchner, în vârstă de 60 de ani, „este în măsură să îşi reia activităţile formale începând cu luni, 18 noiembrie”, a declarat purtătorul de cuvânt al preşedinţiei, Alfredo Scoccimarro, citind un raport medical, fără a preciza dacă ea se va întoarce la această dată la palatul prezidenţial.

După ieşirea din spital, Kirchner şi-a petrecut convalescenţa în reşedinţa prezidenţială de la Olivos, o suburbie rezidenţială din nordul Buenos Aires.

Cu doi ani înainte de la sfârşitul celui de-al doilea şi ultim mandat, Kirchner a urmărit de la reşedinţa sa alegerile legislative parţiale de la jumătatea mandatului, un scrutin care a evidenţiat o pierdere de poziţie pentru partidul său în faţa unei opoziţii fragmentate, care a cucerit majoritatea celor 24 de provincii ale ţării.

Vicepreşedintele Amado Boudou, cercetat într-o anchetă de corupţie, asigură oficial interimatul însă garda apropiată a lui Kirchner este cea care conduce ţara de o lună.

O căzătură a preşedintei în luna august ale cărei circumstanţe nu au fost precizate se află la originea hematomului care s-a format şi care a fost eliminat printr-o operaţie chirurgicală practicată într-un spital privat din Buenos Aires.