„Cred că Serbia a făcut o greşeală astăzi, îmi cer scuze cetăţenilor pentru asta. Îmi asum singur vina pentru că probabil sunt obosit şi împovărat şi nu pot face totul”, a declarat Vučić, luni seară, la postul sârb Happy Television.
Adunarea Generală a ONU a adoptat luni o rezoluţie, susţinută de naţiunile europene, care solicită o pace justă şi durabilă în Ucraina. Rusia şi Statele Unite au votat împotriva rezoluţiei, în timp ce Serbia s-a numărat printre cele 93 de ţări care au susţinut-o. 18 ţări s-au opus rezoluţiei, iar 65 s-au abţinut.
Potrivit lui Vučić, Serbia ar fi trebuit să se abţină de la votul asupra rezoluţiei susţinute de Europa, la fel cum a făcut cu cea americană, scrie Politico.
„În ceea ce priveşte rezoluţia americană, am votat exact aşa cum ar fi trebuit. Ne-am abţinut. Ar fi trebuit să ne abţinem, în opinia mea, şi de la rezoluţia europeană”, a spus el. „După cum puteţi vedea, spun acest lucru într-un moment în care este destul de clar că voi pierde favoruri sau puncte politice în UE din această cauză. Cred că Serbia trebuia să se abţină”, a adăugat el.
Serbia întreţine de mult timp legături strânse cu Rusia, precum şi o strânsă cooperare economică; Serbia se bazează pe Moscova pentru aprovizionarea cu gaze.