În luna iunie a acestui an, Italia a înregistrat o creştere a preţurilor strâns legate de turism mai mare decât concurenţii săi europeni tradiţionali, potrivit sondajelor Demoskopika, pe care agenţia ANSA le publică în avans.
În special, creşterea a fost înregistrată în serviciile de transport, cu +9,9% în Italia, faţă de +6% în Franţa, +1,4% în Grecia, în timp ce Spania are o scădere semnificativă -16,1%.
De asemenea, mai mult decât semnificativă este creşterea accelerată a preţurilor la serviciile de cazare şi alimentaţie publică (+7,5%), faţă de Franţa (+5,6%), Grecia (+5,7%) şi Spania (+6%).
În fine, domeniul care cuprinde serviciile recreative şi culturale, respectiv muzee, parcuri de distracţii, evenimente culturale, constituie o excepţie, Italia înregistrând o creştere de 3,6% mai mare decât Grecia (+3,3%), dar mai mică decât Franţa (+4,8%) şi Spania (+4%).