Principalele decizii luate de preşedintele SUA, Barack Obama
– 2009 –
– 20 ianuarie: Barack Obama s-a instalat la Casa Albă;
– 22 ianuarie: Obama ordonă închiderea penitenciarului de la Guantanamo Bay într-un interval de un an.
– 17 februarie: Preşedintele a promulgat planul de relansare economică în valoare de 787 de miliarde de dolari.
– 27 februarie: Obama a anunţat retragerea trupelor combatante din Irak la sfârşitul anului 2010 şi retragerea tuturor trupelor până la sfârşitul lui 2011.
– 20 martie: Obama le propune liderilor iranieni depăşirea celor 30 de ani de tensiuni.
– 30 martie: Preşedintele prezintă un vast plan de salvare a sectorului auto.
– 5 aprilie: Obama propune relansarea eforturilor împotriva proliferării nucleare.
– 4 iunie: Obama rosteşte la Cairo un discurs adresat lumii musulmane în care a abordat inclusiv problema conflictului israelo-palestinian.
– 9 octombrie: Barack Obama obţine Premiul Nobel pentru Pace.
– 1 decembrie: Barack Obama anunţă trimiterea a încă 30.000 de militari în Afganistan şi începerea retragerii trupelor în iulie 2011.
– 2010 –
– 23 martie: Obama promulgă proiectul de reformă în domeniul sănătăţii.
– 16 iunie: Sub presiunile sale, compania BP acceptă să pună la dispoziţie 20 de miliarde de dolari pentru despăgubirea victimelor poluării cu petrol din Golful Mexic.
– 21 iulie: Obama promulgă vasta reformă de relansare a sistemului financiar american.
– 10 septembrie: Preşedintele recunoaşte că administraţia sa nu a îndeplinit obiectivul închiderii penitenciaruilui de la Guantanamo Bay.
– 2 noiembrie: Adversarii republicani obţin majoritatea în Camera Reprezentanţilor, iar democraţii menţin controlul asupra Senatului.
– 17 decembrie: Compromisul între Obama şi adversarii republicani pe tema politicii fiscale a fost aprobat de Congres.
– 22 decembrie: Obama a promulgat legea care le permite homosexualilor să îşi declare orientarea în momentul înrolării în armata americană. Senatul SUA a ratificat noul Tratat START semnat împreună cu Rusia.
– 2011
– 7 martie: Obama ordonă organizarea de noi procese în instanţele militare de excepţie şi permite deţinerea pe termen nelimitat a peste 40 de deţinuţi de la Guantanamo.
– 19 martie: Preşedintele a autorizat „o acţiune militară limitată” a armatei americane în Libia, pentru aplicarea Rezoluţiei 1.973 a Consiliului de Securitate ONU.