Prima pagină » Știri externe » Francois Hollande şi Martine Aubry, în turul al doilea al alegerilor primare din Partidul Socialist francez

Francois Hollande şi Martine Aubry, în turul al doilea al alegerilor primare din Partidul Socialist francez

Fostul lider al socialiştilor francezi, Francois Hollande, s-a clasat pe primul loc la alegerile primare organizate duminică de Partidul Socialist pentru desemnarea candidatului la prezidenţialele din 2012, potrivit rezultatelor anunţate în noaptea de duminică spre luni.
Francois Hollande şi Martine Aubry, în turul al doilea al alegerilor primare din Partidul Socialist francez

Hollande, în vârstă de 57 de ani, a obţinut 39 la sută din voturi, devansând-o pe Martine Aubry, în vârstă de 61 de ani şi actual lider al partidului, care a obţinut 31 la sută din voturi.

Cei doi lideri socialişti urmează să se confrunte într-un nou tur de scrutin, care va avea loc duminica viitoare şi care se anunţă foarte strâns.

Marea surpriză a scrutinului a fost Arnaud Montebourg, în vârstă de 48 de ani, susţinător al „demondializării” şi protecţionismului european, care s-a clasat pe locul al treilea, cu 17 la sută din voturi. El nu le-a făcut încă nici o recomandare alegătorilor săi, care au posibilitatea să decidă rezultatul turului al doilea.

Marea învinsă a scrutinului este Segolene Royal, în vârstă de 58 de ani, fost candidat socialist la alegerile prezidenţiale din 2007. Ea a obţinut numai 7 la sută din voturi şi s-a clasat pe locul al patrulea.

În primele declaraţii făcute după anunţarea rezultatelor aproape definitive, primii doi clasaţi au făcut un apel la unitate.

Hollande a cerut o mobilizare masivă pentru candiatura sa, apreciind că este în msăură să facă faţă „provocărilor cu care se confruntă ţara” şi prezentându-se drept „candidatul schimbării”. El poate conta, până acum, pe sprijinul lui Manuel Valls, care reprezintă aripa de dreapta a partidului şi a obţinut 6 la sută din voturi.

Şi Martine Aubry a făcut declaraţii similare. „În al doilea tur, voi aduce schimbarea de fond. Şi, pe această bază, adunându-i pe toţi cei care vor cu adevărat să schimbe ţara noastră (…), îl voi învinge pe Sarkozy în 2012”, a spus ea.

Participarea la alegerile primare – o premieră în Franţa – ar putea ajunge până la 2,5 milioane de persoane.