Prima pagină » Știri externe » Putin critică „ieşirile huliganilor” din opoziţia ucraineană

Putin critică „ieşirile huliganilor” din opoziţia ucraineană

Premierul rus, Vladimidr Putin, a criticat marţi "ieşirile huliganilor" din opoziţia ucraineană, în timpul ratificării acorului privind menţinerea Flotei ruse de la Marea Neagră în Ucraina, de către Parlamentul de la Kiev.
Putin critică
27 apr. 2010, 18:11, Știri externe

„În pofida ieşirilor huliganilor din opoziţie (…) situaţia din Ucraina începe să se stabilizeze”, a declarat Putin, în cursul unei reuniuni la Soci, în sudul Rusiei, conform imaginilor difuzate de televiziune.

„Ceea ce s-a întâmplat astăzi la Kiev trimite două semnale: noua putere ucraineană are intenţia de a construi o nouă relaţie cu Rusia şi este pregătită să consolideze societatea” ucraineană, a continuat el.

Ratificarea la Kiev a acordului controversat privind menţinerea până în 2042 a Flotei ruse în Crimeea a fost marcată de incidente violente în Parlament, cu fumigene, încăierări şi ouă aruncate spre preşedintele Adunării, care a trebuit să se apere cu două umbrele mari, negre.

Acest acord, semnat la 21 aprilie de preşedinţii rus şi ucrainean, Dmitri Medvedev şi Viktor Ianukovici, a fost denunţat de opoziţie deoarece ar aduce atingere suveranităţii ţării.