Prima pagină » Știri externe » Putin, în favoarea investiţiilor americane în minereurile din teritoriile ocupate ale Ucrainei

Putin, în favoarea investiţiilor americane în minereurile din teritoriile ocupate ale Ucrainei

„Suntem gata să colaborăm cu partenerii noştri, inclusiv cu americanii” pentru a accesa resursele minerale, inclusiv cele din Ucraina ocupată de Rusia, declară, luni seară, preşedintele rus Vladimir Putin.
Putin, în favoarea investiţiilor americane în minereurile din teritoriile ocupate ale Ucrainei

El a sugerat că Rusia ar putea relua vânzarea de aluminiu către SUA, afirmând că Moscova este pregătită să furnizeze „aproximativ 2 milioane de tone pe piaţa americană”.

Oferta a venit pe fondul unei încercări a administraţiei Trump de a obţine acces preferenţial la resursele minerale esenţiale ale Ucrainei, în valoare de sute de miliarde de dolari, ca răsplată pentru ajutorul furnizat de stat, fără a oferi în schimb garanţii clare de securitate, scrie Politico.

Într-un interviu televizat acordat luni după convocarea unei reuniuni privind dezvoltarea industriei metalelor rare, Putin a declarat că potenţialul acord privind mineralele încheiat de Ucraina cu SUA „nu ne priveşte”, dar a afirmat că Moscova îi poate oferi mai multe lui Trump decât Kievul.

„Am fi pregătiţi să cooperăm cu partenerii noştri americani (…) dacă aceştia şi-ar arăta interesul de a lucra împreună”, a declarat Putin, adăugând că Rusia are „mai multe resurse de acest tip decât Ucraina”.