- Home
- Externe
- PARIS, (08.04.2014, 07:15)
- Anna Primac
RAPORT Amnesty International: Statele UE nu-i protejează pe romi suficient
Romii sunt din ce în ce mai des victime ale violenţelor în Europa, iar statele din cadrul Uniunii Europene nu conştientizează amploarea acestei probleme, denunţă Amnesty International (AI), într-un raport publicat marţi, cu ocazia Zilei Internaţionale a Romilor.
Urmărește
339 afișări
RAPORT Amnesty International: Statele UE nu-i protejează pe romi suficient
"Guvernele ezită să recunoască amploarea problemei şi se arată foarte reactive atunci când este vorba de a le combate", apreciază Marco Perolini, cercetător în cadrul AI.
În cazul Franţei, organizaţia avertizează cu privire la rolul poliţiei, acuzată că ar "hărţui" această minoritate în cadrul demolării taberelor de romi, care s-a accelerat în 2013.
AI acuză, de asemenea, forţele de ordine că nu-i protejează pe romi suficient şi nu iniţiază întotdeauna anchete pentru a-i găsi pe cei care au comis agresiuni împotriva acestei minorităţi.
În Grecia, organizaţia acuză poliţia că nu a intervenit într-un atac împotriva comunităţii rome din Etoliko (vest), în ianuarie 2013, comis de persoane care au aruncat cu cocktailuri Molotov şi pietre asupra caselor romilor.
Amnesty îndeamnă guvernele să se asigure că poliţiştii nu utilizează disproporţionat forţa în timpul intervenţiilor în taberele de romi, să-i urmărească cu mai multă eficacitate pe cei care comit acte cu caracter rasist şi să întocmească statistici cu privire la violenţele împotriva romilor.
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Digi RCS-RDS, anunțul începutului de februarie. Oferă acest smartphone de ultimă generație tuturor abonaților din România
CANCAN.RO
Caz RARISIM în Italia. Ce moștenire i-a lăsat o pensionară de 84 de ani, badantei care a îngrijit-o în ultimii ani din viață
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe