Potrivit Wall Street Journal (WSJ), retragerea Rusiei din Herson este o „lovitură majoră pentru Moscova”. Aproximativ 20.000 de militari urmează să fie redistribuiţi în estul Ucrainei. Liderii militari ruşi vor fi „sub presiune pentru a obţine rezultate în Donbas după ce au renunţat la Herson”, a raportat WSJ, citând analişti militari. Statul Major al Ucrainei a declarat că forţele ruse au fost în ofensivă în apropierea oraşelor Bakhmut şi Avdiivka din regiunea Doneţk.
Franţa a trimis în Ucraina două sisteme de apărare aeriană Crotale şi două sisteme cu lansare multiplă de rachete, a declarat ministrul francez al Apărării, Sebastian Lecornu, pentru Le Journal du Dimanche. Lecornu a spus că Franţa a furnizat deja Ucrainei 18 obuziere Caesar şi ajutor militar în valoare de 550 de milioane de euro, făcând Franţa al cincilea cel mai mare contributor pentru apărarea Ucrainei în faţa agresiunii ruse.
Autorităţile de la Rivne au primit sfaturi anonime pe 20 noiembrie despre presupusa prezenţă a dispozitivelor explozive la centrele comerciale din oraş, a informat primarul de la Rivne, Oleksandr Tretiak, pe 20 noiembrie. Au fost trimise servicii de urgenţă şi forţele de ordine, dar Tretiak a spus că situaţia este sub control.
Experţii Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA) staţionaţi la Centrala Nucleară Zaporizhzhia au raportat „explozii puternice” peste noapte . Unele clădiri, sisteme şi echipamente necritice au fost avariate, a spus AIEA. , citându-l pe managerul fabricii. Deşi originea exploziilor nu este confirmată, operatorul nuclear ucrainean Energoatom a declarat că forţele ruse au bombardat zona în dimineaţa zilei de 20 noiembrie. Nu au fost raportate victime.
Guvernatorul regiunii Herson, Yaroslav Yanushevych, a declarat pe 20 noiembrie că 52 de staţii de telefonie mobilă şi trei turnuri de telecomunicaţii au fost restaurate în părţile eliberate ale Oblastului Herson. Yanushevych a adăugat că alimentarea cu gaz a fost restabilită pentru 6.300 de consumatori din 13 comunităţi din regiune. Alimentarea cu apă a fost, de asemenea, restabilită în cinci comunităţi.
Statul Major al Ucrainei a raportat pe 20 noiembrie că Rusia a pierdut şi 2.886 de tancuri, 5.817 vehicule blindate de luptă, 4.371 de vehicule pentru alimentare, 1.868 de piese de artilerie, 393 de sisteme de lansare multiplă de rachete, 209 de sisteme de apărare aeriană, 278 de avioane, 26 de elicoptere, 480 de rachete de croazieră şi 16 bărci.
Ministerul Apărării din Regatul Unit a raportat pe 20 noiembrie că o „comandă operaţională unică mai eficientă” ar fi putut duce la retragerea ordonată a trupelor ruse din Ucraina. Dar trupele ruse se retrag dezordonat, ceea ce demontrează că există o conducere slabă şi o ruptură în cadrul structurilor de comandă.
Noua Zeelandă a declarat duminică că ministrul Apărării Peeni Henare a vizitat Kievul pentru a reafirma sprijinul naţiunii din Pacific pentru rezistenţa Ucrainei la invazia Rusiei.
Henare a vizitat, de asemenea, Zidul de comemorare a celor căzuţi pentru Ucraina de la Kiev pentru a aduce un omagiu victimelor războiului, potrivit Reuters.
Operatorul reţelei naţionale ucrainene Ukrenergo a declarat că, deşi duminică vor avea loc pene de curent planificate în toate regiunile, nu are în vedere opriri de urgenţă neaşteptate ale energiei electrice.
În discursul său nocturn, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că se lucrează în continuare la restabilirea energiei electrice în zonele vizate de loviturile ruseşti asupra infrastructurii din această săptămână.
„Lucrăm în întreaga ţară pentru a stabiliza situaţia”, a spus el.
„Cele mai multe probleme cu energia electrică sunt în oraşul Kiev şi în regiunea Kiev, în oraşul Odesa şi în regiunea Odesa, în oraşul Harkov şi în regiunea Harkov. Vinnytsia, Ternopil, Cherkasy, Chernihiv şi alte regiuni – lucrătorii din domeniul energiei fac tot posibilul pentru a le oferi oamenilor o viaţă normală”, a adăugat el.
Zelenski i-a mulţumit, de asemenea, premierului britanic Rishi Sunak pentru întâlnirea cu el la Kiev.
„Vă mulţumesc, domnule prim-ministru Rishi, pentru disponibilitatea de a apăra libertatea şi mai puternic alături de noi. De asemenea, avem câteva decizii foarte necesare – am convenit asupra lor astăzi”, a spus Zelenski.
Guvernul ucrainean va plăti toate costurile legate de evacuările voluntare din zonele din sudul regiunilor Herson şi Mykolaiv care au fost eliberate, potrivit unui oficial ucrainean.
Există mai multe probleme în zonele eliberate, pe măsură ce se apropie iarna, potrivit ministrului pentru reintegrarea teritoriilor ocupate temporar, Iryna Vereshchuk, care a vorbit la o conferinţă cu presa ucraineană sâmbătă la Mykolaiv. O mare parte a teritoriului din sudul Ucrainei a suferit daune importante la infrastructură după ce forţele ucrainene l-au recucerit, ceea ce face dificilă supravieţuirea localnicilor fără electricitate, căldură şi alimentare cu apă.
„Este vorba despre pregătirea pentru iarnă. Temperaturile scad în timp ce vorbim; înţelegem că nu vom putea repara la timp daunele aduse infrastructurii”, a declarat ea.
Cele trei summituri majore ale liderilor mondiali care au avut loc în Asia în ultima săptămână(G20, APEC; ASEAN) au făcut un lucru clar: Vladimir Putin este acum marginalizat pe scena mondială.
Preşedintele rus, al cărui atac asupra Ucrainei din ultimele nouă luni a devastat ţara europeană şi a zguduit economia globală, a refuzat să participe la oricare dintre întâlnirile diplomatice – şi, în schimb, s-a trezit supus unei cenzuri semnificative, pe măsură ce opoziţia internaţională faţă de războiul său părea să se înăsprească.
O reuniune a liderilor Cooperării Economice Asia-Pacific (APEC) de la Bangkok s-a încheiat sâmbătă cu o declaraţie care face referire la poziţiile naţiunilor exprimate în alte forumuri, inclusiv într-o rezoluţie a Naţiunilor Unite care deplânge „în termenii cei mai fermi” agresiunea rusă împotriva Ucrainei, menţionând în acelaşi timp opinii diferite.
Declaraţia reia textual o declaraţie de la summitul liderilor Grupului G20 de la Bali, desfăşurat la începutul acestei săptămâni.
„Majoritatea membrilor au condamnat cu fermitate războiul din Ucraina şi au subliniat că acesta provoacă suferinţe umane imense şi exacerbează fragilităţile existente în economia globală”, se arată în document, adăugând că există „evaluări” diferite privind situaţia în cadrul grupului.
Lăsând la o parte discuţiile din cadrul summiturilor, săptămâna a arătat, de asemenea, că Putin – despre care se crede că a lansat invazia în încercarea de a restabili presupusa glorie de odinioară a Rusiei – este din ce în ce mai izolat, liderul rus stând ascuns la Moscova şi nefiind dispus nici măcar să se confrunte cu omologii de la marile reuniuni globale.