„Cineva ar trebui să le spună celor de la CIA că VKontakte este mult mai popular aici decât platforma interzisă X [fostul Twitter] şi că VKontakte are o audienţă mult mai mare”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, potrivit agenţiei de ştiri de stat TASS, referindu-se la platforma rusească de socializare.
Videoclipul pe care CIA l-a postat pe diferite canale de socializare arată „un rus fictiv care ia decizia dificilă, dar importantă, de a contacta în secret CIA”.
„La CIA, avem datoria solemnă de a-i proteja pe cei care lucrează cu noi în întreaga lume. Dacă vă adresaţi CIA pentru a împărtăşi informaţii despre Rusia, vă rugăm să o faceţi în siguranţă prin intermediul portalului nostru de pe dark web. Atunci când a fost posibil, CIA a verificat conturile sale de social media prin intermediul procesului oficial al fiecărei platforme”, a adăugat acesta.
Nu este prima dată când serviciul de informaţii american lansează un astfel de apel. În mai 2023, agenţia a vizat persoanele sătule de viaţa din Rusia preşedintelui Vladimir Putin cu un mesaj: „Aveţi informaţii despre economie sau despre conducerea de vârf a Federaţiei Ruse? Luaţi legătura cu noi”.
La începutul acestei luni, şeful serviciului de informaţii externe al Rusiei a acuzat SUA că intenţionează să intervină în campania de realegere a lui Putin.