Reprezentaţia celor doi miniştri, care vor cânta în compania unor muzicieni profesionişti, va fi înregistrată şi publicată pe site-ul YouTube, a precizat purtătorul de cuvânt al lui Steinmeier, Martin Jager. Melodia va fi interpretată în limba germană, pe care Kouchner nu o stăpâneşte.
Recitalul insolit, organizat în cadrul unei campanii de promovare a integrării în Germania, va avea loc într-un studio de înregistrări fondat de germani de origine turcă, într-un cartier "sensibil" din Berlin.
"Cooperarea franco-germană nu poate fi mai armonioasă", a dat asigurări Jager.
Melodia pe care o vor interpreta cei doi miniştri, intitulată "Deutschland" (Germania), a fost compusă de trei tineri germano-turci, dintre care unul, Muhabett, este cunoscut în Germania, datorită cântecelor sale pe ritmuri arăbeşti, pop şi RnB.
"Vă întrebaţi de ce suntem aşa/ Ne întrebăm de ce sunteţi aşa/ Veniţi, să ne întâlnim şi să vorbim normal", îndeamnă el în această melodie.