Repartiţia mandatelor pe grupuri parlamentare după alegerile pentru PE

Conservatorii din Partidul Popular au câştigat alegerile europene devansându-i pe socialişti, potrivit estimărilor publicate duminică de Parlamentul European cu puţin timp înainte de ora 23.00 GMT (02.00 ora României).

Urmărește
27 afișări
Imaginea articolului Repartiţia mandatelor pe grupuri parlamentare după alegerile pentru PE

Repartiţia mandatelor pe grupuri parlamentare după alegerile pentru PE (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Avându-se în vedere că numărul total al locurilor a fost redus în comparaţie cu legislatura actuală, repartiţia mandatelor pe grupuri politice este următoarea:

 

 


GRUPUL PARLAMENTAR 2009 LEGISLATURA ACTUALĂ
Partidul Popular European (conservatori) 267 288
Partidul Socialist European 159 215
Alianţa Democraţilor şi Liberalilor 81 100
Ecologişti 54 43
Uniunea pentru Europa Naţiunilor (eurosceptici) 35 44
Stânga Unitară Europeană (comunişti) 34 41
Independenţă şi Democraţie 18 22
Alţii (neînscrişi, între care conservatorii britanici şi cehi) 88 30
TOTAL 736 785

Două locuri nu sunt atribuite în prezent în PE, care numără în realitate doar 783 de mandate.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici