Reprezentantul lui Trump a părăsit Moscova după discuţiile despre încetarea războiului din Ucraina

Publicat: 14 03. 2025, 11:40
Actualizat: 14 03. 2025, 12:55

UPDATE

Reprezentanţii Kremlinului au confirmat faptul că Steve Witkoff s-a întâlnit cu Vladimir Putin. Întâlnirea a avut loc joi seara.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov a declarat că părţile au fost de acord că Putin va vorbi cu Trump. Momentul nu a fost încă confirmat.

„După ce domnul Witkoff va transmite toate informaţiile primite la Moscova şefului său de stat, vom stabili momentul conversaţiei”.

El a mai spus agenţiei de presă TASS că există o „înţelegere” în ambele ţări că „este necesară o conversaţie între preşedinţi”.

În ceea ce priveşte armistiţiul, Peskov a vorbit despre „optimism prudent”.

Putin a fost „în general de acord” cu Trump cu privire la Ucraina, dar mai este mult de lucru, a precizat purtătorul de cuvânt.

Știrea inițială

Potrivit presei ruse preluate de Sky News, datele de urmărire a zborurilor arată că Steve Witkoff a părăsit Moscova vineri dimineaţă.

El a sosit joi în Rusia pentru a purta discuţii despre războiul din Ucraina. Washingtonul a propus o încetare a focului de 30 de zile.

Nu este clar dacă Witkoff a discutat cu preşedintele rus Vladimir Putin sau doar cu subalterni ai acestuia.