Prima pagină » Știri externe » Restricţii de energie în Ucraina în urma unui atac rusesc asupra sistemului de gaz

Restricţii de energie în Ucraina în urma unui atac rusesc asupra sistemului de gaz

Ucraina a pus în aplicare restricţii de energie electrică, marţi dimineaţă, după ce ministrul Energiei, German Galushchenko, a declarat că un atac rusesc asupra infrastructurii de gaz este în curs de desfăşurare, potrivit The Guardian.
Restricţii de energie în Ucraina în urma unui atac rusesc asupra sistemului de gaz

Un atac ucrainean cu dronă a avariat o instalaţie industrială în regiunea Saratov din sudul Rusiei, a declarat guvernatorul acesteia, marţi dimineaţă.

Locotenent-colonelul ucrainean Andri Kovalenko a declarat că a fost vorba de rafinăria de petrol din Saratov, care aprovizionează armata rusă cu combustibil, dar nu a spus direct că a fost rezultatul unui atac ucrainean.

Organismul rus de supraveghere a aviaţiei, Rosaviatsia, a declarat că suspendă zborurile pe aeroportul regional, precum şi pe cele din Kazan, Ulianovsk şi Kirov.