„Am dispus astăzi arestarea şi expulzarea de urgenţă a unui imam islamist radical, Ali Ibrahim El Soudany, repatriat către Egipt, având naţionalitatea acestei ţări”, precizează ministrul.
El adaugă că „serviciile speciale l-au identificat pe acest individ periculos care, de mai multe luni, oficia în moscheile din Seine-Saint-Denis (nord-estul Parisului), predici în care făcea apel la luptă împotriva Occidentului, dispreţuia valorile societăţii noastre şi incita la violenţă”.
Ministrul subliniază că a cerut serviciilor „să îşi sporească vigilenţa” şi a avertizat că nu va ezita să „adopte măsurile de expulzare care se impun”.
Dacă Republica „respectă libertatea religioasă”, atunci „predicatorii urii, care nu au nimic în comun cu libertatea confesională, nu au ce căuta pe teritoriul nostru”, susţine Brice Hortefeux.
„Din 2001, au fost expulzaţi de pe teritoriul naţional 129 de islamişti radicali – dintre care 29 de imami sau predicatori”, se precizează în comunicat.
Soudany, născut în Egipt în 1973, oficia în mai multe moschei din estul Parisului, de regulă la Pantin sau Montreuil, în cartierul Seine-Saint-Denis, dar şi în arondismentele 18 şi 19 ale capitalei franceze.
Predicile sale reprezentau „o apologie a Jihadului (războiul sfânt)” şi erau „foarte dure”, potrivit unor surse apropiate dosarului.
El era supravegheat cu atenţie din 2008.
Dispoziţia ministerială de expulzare „cu maximă urgenţă” a fost dusă la îndeplinire imediat, iar imamul a fost urcat la bordul unui avion cu destinaţia Cairo care a decolat după-amiază, a afirmat aceeaşi sursă.
Potrivit unei asociaţii islamiste care a dorit să îşi păstreze anonimatul, Ali Ibrahim al Soudany locuia în mod ilegal în Franţa. El predica în special într-o mică sală de rugăciuni situată în comuna Aubervilliers, la periferia Parisului. Asociaţia susţine că primăria acestei comune din nord-estul capitalei franceze i-a cerut să părăsească locaţia.