Prima pagină » Știri externe » Rusia şi Statele Unite se acuză reciproc cu privire la teoriile conspiraţioniste privind noul coronavirus

Rusia şi Statele Unite se acuză reciproc cu privire la teoriile conspiraţioniste privind noul coronavirus

Rusia şi Statele Unite se acuză reciproc cu privire la teoriile conspiraţioniste privind noul coronavirus

Încă de când epidemia de COVID-19 a început să se răspândească, în presa din Rusia, pe reţelele de socializare sau în emisiunile de televiziune, au apărut informaţii că virusul este produsul laboratoarelor din SUA, menit să oprească dezvoltarea economică a Chinei. Unele articole au invocat chiar şi informaţia că Bill Gates sau George Soros ar fi „creierul” din spatele focarului.

Foreignpolicy scrie chiar că la un moment-dat, gazda unei emisiuni de la o televiziune din Rusia a scris spus că numele „coronavirus” este o referinţă voalată la originile sale americane, având în vedere legătura preşedintelui american Donald Trump cu concursul de frumuseţe Miss World şi faptul că a înmânat coroana câştigătoarei şi corona înseamnă coroană în limba latină.

Oficiali americani susţin, însă, că Rusia a început o campanie de dezinformare cu privire la implicarea Statelor Unite în răspândirea voronavirului.

„Prin răspândirea de informaţii false cu privire la coronavirus, actorii ruşi răuintenţionaţi aleg din nou să pună în pericol siguranţa publică în ciuda informaţiilor oficiale transmise la nivel global de autorităţile în domeniul sănătăţii”, a declarat Philip Reeker, secretar de stat adjunct pentru Europa şi Eurasia în Departamentul de Stat al Statelor Unite, potrivit Breaking the News.

Rekeer a explicat că de la Kremlin se duce această campanie împotriva SUA prin intermediul a mii de conturi de social media.