Ministerul rus al Apărării a scrie într-o postare pe aplicația de mesagerie Telegram că unitățile sale de apărare aeriană au distrus peste noapte 158 de drone ucrainene, inclusiv 29 deasupra regiunii sudice Rostov.
Nu au fost semnalate persoane rănite, dar locuitorii din 48 de apartamente dintr-o clădire din orașul Aksay din Rostov au fost evacuați din cauza amenințării unei posibile detonări a unei drone căzute, a declarat guvernatorul interimar al regiunii pe Telegram.
Ministerul Apărării a declarat că 69 dintre drone au fost distruse deasupra regiunii Krasnodar din Caucazul de Nord al Rusiei și 15 deasupra Osetiei de Nord-Alania din aceeași regiune din sudul Rusiei.
Ministerul raportează doar numărul de drone distruse, nu și câte drone au fost lansate.
Rosaviatsia, organismul de supraveghere a aviației civile din Rusia, a declarat că mai multe aeroporturi din sudul Rusiei au fost închise miercuri dimineață pentru a asigura siguranța aeriană.
Ucraina nu a comentat atacurile. Ambele părți spun că atacurile lor vizează distrugerea infrastructurii care este esențială pentru eforturile generale de război.
Kievul spune, de asemenea, că atacurile sale sunt un răspuns la bombardamentele continue ale Moscovei asupra Ucrainei de la începutul războiului pe care Rusia l-a început cu invazia totală a țării în urmă cu mai bine de trei ani.
Președintele american Donald Trump a încercat să intermedieze o încheiere a conflictului. La sfârșitul lunii martie, SUA au declarat că au convenit cu Rusia și Ucraina două acorduri de încetare a focului, inclusiv unul care ar interzice loviturile asupra infrastructurii energetice a celeilalte părți.