Prima pagină » Știri externe » Ucraina livrează un prim lot de vehicule blindate Irakului

Ucraina livrează un prim lot de vehicule blindate Irakului

Ucraina a început să livreze blindate Irakului, în cadrul unui contract semnat în 2009, a anunţat miercuri un reprezentant al uzinei Malişev din Harkov, care fabrică aceste vehicule, relatează AFP.
20 apr. 2011, 15:34, Știri externe

„Ieri am început livrarea primului lot de 26 de blindate, sperăm să o încheiem mâine (joi)”, a declarat directorul comercial al uzinei, Nikolai Belov.

A doua tranşă, de 62 de blindate, era iniţial prevăzută să fie livrată în iulie, dar „va interveni puţin mai târziu”, a adăugat el.

Ucraina a încheiat în decembrie 2009 un contract de peste 550 de milioane de dolari cu Irakul, pentru livrarea a aproximativ 400 de vehicule blindate şi zece avioane militare.

Este vorba despre blindate pentru transportul trupelor de tip BTR-4 şi de avioane de transport militare An-32, toate noi şi de fabricaţie ucraineană, potrivit societăţii de stat Ukrspetsexport, responsabilă de comerţul cu arme.

Sprijinul Washingtonului şi prezenţa în Irak, în trecut, a trupelor de menţinere a păcii ucrainene au favorizat selectarea Kievului ca furnizor, în faţa Poloniei, Rusiei şi Chinei.

În total, peste 5.000 de militari ucraineni au servit în Irak între septembrie 2003 şi decembrie 2007.

În prezent, zece instructori militari ucraineni se află în Irak pentru a ajuta la formarea omologilor lor locali.