Prima pagină » Știri externe » A obţinut Ucraina a doua victorie? Consilierul lui Zelenski: Ruşii şi-au dat seama că nu pot cuceri Azovstal

A obţinut Ucraina a doua victorie? Consilierul lui Zelenski: Ruşii şi-au dat seama că nu pot cuceri Azovstal

Un consilier al preşedintelui Ucraina a explicat ce stă în spatele deciziei pe care Putin i-a ordonat-o lui Şoigu, de a renunţa la asaltul asupra oţelăriilor din Mariupol.
A obţinut Ucraina a doua victorie? Consilierul lui Zelenski: Ruşii şi-au dat seama că nu pot cuceri Azovstal

„În această dimineaţă, Putin şi Şoigu au anunţat public că Mariupolul a fost luat şi că nu vor ataca Azovstal, pentru că nu vor să provoace pierderi armatei ruse.

Asta înseamnă că nu pot cuceri Azovstal, au înţeles că au înregistrat pierderi mari acolo. Apărătorii noştri continuă să reziste”, a declarat Oleksiy Arestovici, consilier al preşedintelui ucrainean, în briefingul de astăzi, în care a făcut un bilanţ al situaţiei actuale.

„Această renunţare la asalt ar putea însemna şi că o parte a armatei a fost dislocată în direcţia nord pentru a-şi consolida forţele care încearcă să îndeplinească sarcina politică prioritară, adică să părăsească graniţele administrative ale Luganskului şi Regiunile Doneţk. Nu vor reuşi în această intenţie”.

„Anunţul preliminar al victoriei înainte de Paşte şi 9 mai arată că ruşii şi-au dat seama de lipsa perspectivelor pentru ultima lor fază a operaţiunii în această etapă a războiului”, a mai zis oficialul.

Cedarea de la Azovstal ar fi al doilea succes major al Ucrainei, după ce Rusia n-a putut cuceri Kievul.