Numeroşi comentatori şi jurnalişti denunţau, la televiziune, o participare slabă, în timp ce marţi secţiile de votare din mai multe cartiere din Cairo erau goale, potrivit unui jurnalist AFP.
„Numărul votanţilor este de aproximativ 37%”, a anunţat într-un comunicat Abdelaziz Salman, secretarul general al Comisiei Electorale.
Comisia a invocat faptul că temeperaturile ridicate i-au determinat pe foarte mulţi să se prezinte la urne abia seara.
Mareşalul el-Sisi, în prezent în retragere, conduce de facto ţara după ce l-a înlăturat de la putere, la 3 iulie 2013, pe Mohamed Morsi, singurul preşedinte ales democratic în Egipt. El-Sisi este cotat cu prima şansă în alegeri, după ce a devenit extrem de popular pentru lansarea unei represiuni implacabile şi sângeroase împotriva susţinătorilor lui Morsi, în special Fraţii Musulmani.
Odată cu prelungirea duratei de desfăşurare a alegerilor prezidenţiale din Egipt, o ţară în care portretele lui el-Sisi sunt prezente peste tot, acest scrutin ia şi mai mult forma unui plebiscit.
Potrivit politologului Gamal Abdel Gawad, prelungirea scrutinului „afectează credibilitatea” lui el-Sissi.