Prima pagină » Știri externe » Securitatea este prima prioritate a Guvernului, anunţă premierul egiptean

Securitatea este prima prioritate a Guvernului, anunţă premierul egiptean

Securitatea este prima prioritate a Guvernului egiptean, a declarat duminică premierul Ahmad Shafik, la două zile după demisia preşedintelui Hosni Mubarak, în urma presiunilor manifestanţilor, relatează AFP.
13 feb. 2011, 15:56, Știri externe

„Prima prioritate a acestui Guvern este să restaureze securitatea şi să faciliteze viaţa cotidiană a populaţiei”, a declarat Shafik, în cursul unei conferinţe de presă.

Guvernul a fost însărcinat să gestioneze afacerile curente ale ţării de către Consiliul suprem al Forţelor armate, căruia Mubarak i-a încredinţat puterea când a demisionat vineri.

Cabinetul lui Shafik, un general şi fost ministru al Aviaţiei, a fost format la 31 ianuarie, la câteva zile după începutul revoltei care a condus la plecarea şefului statului.