Sodano, care era bolnav de ceva timp şi a murit vineri seară, a fost secretar de stat în timpul papei Ioan Paul al II-lea şi al papei Benedict al XVI-lea, deţinând postul numărul doi în ierarhia Vaticanului timp de 16 ani, între 1990 şi 2006.
Se crede în general că Sodano, împreună cu secretarul lui Ioan Paul al II-lea, arhiepiscopul de atunci Stanislaw Dziwisz, a condus Biserica în ultimii ani de viaţă ai răposatului papă, în timp ce sănătatea acestuia se deteriora din cauza bolii Parkinson şi a altor afecţiuni. Ioan Paul al II-lea a murit în 2005.
Într-o serie de dezvăluiri în National Catholic Reporter în 2010, autorul Jason Berry, un expert de frunte în criza abuzurilor sexuale din Biserică, a scris cum Sodano a blocat Vaticanul să îl investigheze pe părintele Marcial Maciel, fondatorul ordinului religios Legiunea lui Hristos.
După moartea lui Ioan Paul al II-lea, Papa Benedict al XVI-lea a intensificat investigaţiile asupra lui Maciel şi l-a îndepărtat în 2006, când Vaticanul a recunoscut că acuzaţiile pe care le ignorase timp de decenii erau adevărate.
Ordinul Legiunea lui Hristos, ale cărui reguli interziceau criticarea fondatorului său sau punerea sub semnul întrebării a motivelor sale, a recunoscut ulterior că Maciel, care a murit în 2008, a trăit o viaţă dublă de pedofil, afemeiat şi dependent de droguri.
Sodano a negat de mai multe ori acuzaţiile potrivit cărora ar fi fost la curent cu viaţa dublă a lui Maciel şi că l-ar fi acoperit. Maciel, un conservator văzut ca un bastion împotriva liberalismului în Biserică, era cunoscut pentru că a făcut donaţii financiare generoase Vaticanului.
În 2010, la patru ani după ce Papa Benedict l-a înlocuit pe Sodano în funcţia de secretar de stat, cardinalul Christoph Schoenborn din Viena l-a acuzat pe Sodano că a blocat o investigaţie pe scară largă a fostului cardinal austriac Hans Hermann Groer.
Groer a demisionat din funcţia de arhiepiscop de Viena în 1995, în urma unor acuzaţii potrivit cărora ar fi abuzat sexual tineri seminarişti în trecut. El a murit în 2003, fără să îşi recunoască vina sau să se confrunte cu acuzaţii.
Sodano a negat, de asemenea, aceste acuzaţii.
În 2010, victimele abuzurilor sexuale din partea clerului l-au condamnat pe Sodano pentru că a declarat, în cadrul unui discurs public de Paşte, că abuzurile au fost în mare parte „bârfe mărunte”.
Hirotonit preot în 1950, Sodano s-a alăturat serviciului diplomatic câţiva ani mai târziu. A lucrat în ambasadele Vaticanului din Ecuador, Uruguay, Chile înainte de a fi chemat din nou la Vatican pentru funcţii administrative de rang înalt.
Persoane din interiorul Vaticanului au declarat că, chiar şi după ce s-a pensionat, Sodano, care a continuat să locuiască la Vatican, a exercitat o influenţă semnificativă asupra carierelor oficialilor de la Vatican pentru restul pontificatului lui Benedict al XVI-lea. Benedict a demisionat în 2013.